HABERLER
ŞAFAK ELEKTRİK BİRİNCİ DÖNEM TOPLU İŞ SÖZLEŞMEMİZ ANLAŞMAYLA SONUÇLANDI

14.02.2020Şafak Elektrik işçileri 2017 yılında sendikamızda örgütlendi. 2017 yılının Mart ayında Çalışma Bakanlığı sendikamızın Şafak Elektrik işyerinde çalışan işçilerin çoğunu örgütlediğini tespit etti. Ancak işveren olumlu yetki tespitine itiraz etti.

 

2 yıl süren bir sürecin sonucunda Şafak Elektrik işvereni işçilerin iradesini tanıyarak sendikamız Lastik-İş ile toplu sözleşme masasına oturdu. 2 Eylül 2019 tarihinde sendikamız ile ŞAFAK ELEKTRİK MALZEMELERİ TİC. ve SAN. A. Ş. arasında başlayan işletme toplu iş sözleşmesi görüşmelerimiz 14 Şubat 2020 tarihinde anlaşma ile sonuçlandı.

 

Bağıtlanan toplu iş sözleşmesi ile Şafak Elektrik işyerinde çalışan üyelerimiz Evlenme, Ölüm, Doğum, Öğrenim, Aile, Yakacak ve Bayram harçlığı gibi birçok sosyal hakka kavuştu. 1 Ocak 2020-31 Aralık 2021 döneminde geçerli olacak toplu iş sözleşmemizde üyelerimizin 1. yıl ücret zammı ücret iyileştirmelerinin dışında %14, sözleşmenin 2. Yılında ise enflasyon oranına 2 puan eklenerek bulunacak değer olarak belirlendi.  Ayrıca toplu iş sözleşmesinin 1. Yılında üyelerimiz ayda bir günlük ek prim ile birlikte 52 günlük ücretleri tutarında, sözleşmenin ikinci yılında 57 günlük ücretleri tutarında ikramiye alacaklar. Üyelerimizin fazla mesai ücretleri ve sosyal izinleri de toplu iş sözleşmesi ile iyileştirildi ve Gece Zammı, Devam Primi, Ek prim gibi yan haklar elde edildi. Bütün bunların yanında üyelerimiz ayrıca tamamlayıcı Özel Sağlık Sigortası hakkına kavuştular. Şafak Elektrik işyerinde özel istihdam bürolarına bağlı kiralık işçi çalıştırılmayacağı da toplu iş sözleşmesine eklendi. Üç yıl süren mücadele sonucunda kazanan Şafak Elektrik işçileri oldu.

 

 

     
Site içi arama:

Lastik-İş'ten HaberlerAdres: Küçük Çamlıca Mah. Üçpınarlar Cad. No:83 RIZA KUAS Genel Merkez Binası 34696 Üsküdar İSTANBUL
Tel: (0216) 339 04 00 (Pbx) Fax: (0216) 339 23 13
E-Posta: lastik-is@lastik-is.org.trHer Hakkı Saklıdır. Copyright www.lastik-is.org.tr