HABERLER
İşçileri Bekleyen Büyük Tehlike: Karoshi

26.06.2016Aşırı, yoğun ve fazla çalışmaktan kaynaklanan ölüm olarak tanımlanan ‘karoshi’ nedeniyle yüzlerce insan hayatını kaybediyor. İşçi Sağlığı ve İş Güvenliği (İSİG) Meclisi’nin hazırladığı rapora göre, Türkiye’de son 40 ayda ‘olası karoshi’ nedenli en az 392 iş cinayeti yaşandı.

İSİG Meclisi, Türkiye’deki ağır çalışma koşulları ve bu koşulların işçi sağlığına etkileri üzerine çarpıcı bir rapor hazırladı. Raporda, “Türkiye’de haftalık çalışma saati ‘ortalama’ 50 saatin üzerinde. İzin hakları kullanılamıyor. Üç işçinin yapacağı iş bir işçiye yaptırılıyor. İşyerlerinde sağlık ekibi ve ambulans yok. Soma’daki maden işçilerinden mevsimlik tarım işçilerine kadar işçilerin başında ‘hadi hadi’ diyen dayıbaşları, çavuşlar, taşeronlar var. Bu süreç bugün kiralık işçilik, özel istihdam büroları, kıdem tazminatının kaldırılması, iş mahkemeleri kanununun değiştirilmesi gibi birçok saldırı ile derinleştiriliyor. İşte tam da bu noktada aşırı, yoğun ve fazla çalışma nedeniyle işçiler çalışırken aniden yaşamını yitiriyor” denildi.

     
Site içi arama:

Türkiye'den HaberlerAdres: Küçük Çamlıca Mah. Üçpınarlar Cad. No:83 RIZA KUAS Genel Merkez Binası 34696 Üsküdar İSTANBUL
Tel: (0216) 339 04 00 (Pbx) Fax: (0216) 339 23 13
E-Posta: lastik-is@lastik-is.org.trHer Hakkı Saklıdır. Copyright www.lastik-is.org.tr