HABERLER
Davutpaşa Patlamasında Yaşamını Yitiren İşçiler Anıldı

3.02.2014Davutpaşa’da bir patlayıcı imalathanesinde yaşanan patlamanın ve 21 işçinin yaşamını yitirmesinin üzerinden 5 yıl geçti. 5 yıldır sorumluların yargılanması için adalet arayan ve mücadele veren aileler, patlamanın yaşandığı alanda anma eylemi gerçekleştirdi. 2 Şubatta bir araya gelen aileler, Davutpaşa caddesi üzerinde toplanarak yürüyüşe geçtiler. “Davutpaşa’yı Unutmadık, Unutturmayacağız!” pankartıyla yürüyen aileler, “İş Kazası Değil Cinayet!”, “Davutpaşa’yı Unutma, Unutturma!”, “Sorumlular Belli Hesap Sorulsun!” sloganlarıyla cinayeti protesto ettiler.

Davada son durum

Ailelerin uzun süren çabaları nihayetinde açılan ve yıllardır devam eden davanın 16. duruşması, 20 Ocakta Bakırköy Adliyesi’nde görülmüştü. 6. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen davada, bilirkişi heyeti raporunu sundu. Rapora göre, patlamaya neden olan kimyasal maddelerin yüksek derecede hayati tehlike taşıdığı ve patlama tarihine kadar atölyenin ruhsatsız işletildiği belirtildi. Zeytinburnu Belediyesi yetkililerinin, durumu bilmelerine rağmen bir önlem almamalarına dikkat çekildi.

 

     
Site içi arama:

Türkiye'den HaberlerAdres: Küçük Çamlıca Mah. Üçpınarlar Cad. No:83 RIZA KUAS Genel Merkez Binası 34696 Üsküdar İSTANBUL
Tel: (0216) 339 04 00 (Pbx) Fax: (0216) 339 23 13
E-Posta: lastik-is@lastik-is.org.trHer Hakkı Saklıdır. Copyright www.lastik-is.org.tr