HABERLER
Demokrasi Paketi Açıklandı

30.09.2013Başbakan Recep Tayyip Erdoğan 30 Eylül 2013 tarihinde kamuoyunun merakla beklediği Demokrasi Paketini açıkladı. Demokratik Paketin detayları oldukça tartışıldı. Paketin yetersiz olduğu eleştirisine yetkililer,” bu paket başlangıç, daha çok düzenleme var” diye cevap verdiler.

Açıklanan pakette çeşitli anadil uygulamaları, kılık kıyafet düzenlemeleri, azınlıklara yönelik düzenlemeler, yerleşim birimlerine eski isimlerinin verilmesi gibi konular var. En dikkat çekici uygulamalar okullardan Andımızın kaldırılması, anadilde eğitim ve öğretime yol açılması, yerleşim birimlerinin eski isimlerine dönmesi, azınlık mallarının vakıflara iadesi,  türban serbestliği ve ibadeti engelleyici hareketlere karşı yaptırımların ağırlaştırılması maddeleri olarak gözüküyor.

Ancak Demokratikleşme yolunda önemli bir adım olarak sunulan bu pakette çalışanların temel haklarına yer verilmemiş bulunuyor. Düşünce ve örgütlenme özgürlüğünün sınırlarını genişletecek ve sendikal örgütlenmeyi geliştirecek hiçbir düzenleme pakette yer almıyor. Toplu sözleşme hakkını sınırlayan baraj ve yasaklar olduğu gibi devam ediyor. Ayrıca, pakette grev hakkında getirilmiş olan yasaklar konusunda da hiçbir değişiklik bulunmuyor.

     
Site içi arama:

Türkiye'den HaberlerAdres: Küçük Çamlıca Mah. Üçpınarlar Cad. No:83 RIZA KUAS Genel Merkez Binası 34696 Üsküdar İSTANBUL
Tel: (0216) 339 04 00 (Pbx) Fax: (0216) 339 23 13
E-Posta: lastik-is@lastik-is.org.trHer Hakkı Saklıdır. Copyright www.lastik-is.org.tr