HABERLER
14 milyon kadın iş gücüne katılmıyor

14.02.2014İŞKUR Genel Müdürü Nusret Yazıcı, kadınların içinden öğrencilik, yaşlılık, hastalık gibi zaruri sebepler çıkarıldığında çalışabilir durumda olan ama iş gücüne katılmayan yaklaşık 14 milyon kadın olduğunu ve bu sayının tüm ülke nüfusunun yaklaşık yüzde 5,5'ine eşit geldiğini belirtti. Yazıcı, yalnızca ev işleriyle meşgul olduğu için iş gücüne dahil olmayan kadınların sayısının ise yaklaşık 11 buçuk milyon olduğunu bildirdi.

Türkiye'de uygulanan kadınlara yönelik istihdam politikalarının daha çok çalışabilir durumdaki kadınlara yönelik olduğuna işaret eden Yazıcı, söz konusu politikaların iş gücüne katılmayan kadınların üzerinde yoğunlaştığına değindi.

Yazıcı, "Türkiye, istihdam ve iş gücüne katılma oranında iyi bir performans gösterememektedir. Kadınların iş gücüne katılımında AB27 ortalaması yüzde 66 iken, Türkiye'de 2013 Eylül ayı itibarıyla yüzde 31,2'dir. Türkiye'de iş gücüne katılan az sayıda kadın genellikle eğitim ve mesleki eğitim fırsatlarından yararlanmış, bir meslek sahibi olan, toplumsal ayrımcılık görmeyen çalışabilir durumdaki kadınlardır" ifadesini kullandı.

Yazıcı, iş gücüne katılan kadınların sayıca az olması neticesinde Türkiye'nin toplam istihdam ve iş gücüne katılma oranlarının da olumsuz etkilendiğine dikkati çekerek, şunları kaydetti:

"AB 27 kadın istihdam oranı ortalaması yüzde 58 seviyelerinde iken Türkiye'de yüzde 27,2'dir. Kadınların iş gücüne katılım oranı Ekim 2013 itibarıyla yüzde 30,6 olarak gerçekleşti. Bu oran gelişmiş ülkelerdeki kadınların iş gücüne katılım oranlarının hemen hemen yarısına denk gelmektedir. Kadınlarımızın istihdamdaki yerini güçlendirmek için hem devlet tarafından birtakım düzenlemeler yapılması, hem toplumsal anlamda kadına biçilen rollerin değişmesi gerekmektedir. “

     
Site içi arama:

Türkiye'den HaberlerAdres: Küçük Çamlıca Mah. Üçpınarlar Cad. No:83 RIZA KUAS Genel Merkez Binası 34696 Üsküdar İSTANBUL
Tel: (0216) 339 04 00 (Pbx) Fax: (0216) 339 23 13
E-Posta: lastik-is@lastik-is.org.trHer Hakkı Saklıdır. Copyright www.lastik-is.org.tr