BASIN
Onursal Genel Başkanımız Rıza Kuas'ın 25. Ölüm Yıldönümünde Genel Başkan Abdullah Karacan'ın Basın Açıklaması

29.10.2006

KONFEDERASYONUMUZ DİSK’İN SAYIN GENEL BAŞKANI VE YÖNETİCİLERİ, SENDİKALARIMIZIN DEĞERLİ BAŞKAN VE YÖNETİCİLERİ,
SEVGİLİ İŞÇİ ARKADAŞLARIM VE KIYMETLİ BASIN MENSUPLARI…

KONFEDERASYONUMUZ DİSK’İN KURUCULARINDAN SENDİKAMIZIN GENEL BAŞKANI BÜYÜK İŞÇİ ÖNDERİ RIZA KUAS’IN ARAMIZDAN AYRILIŞININ 25. YILDÖNÜMÜNDE KENDİSİNİ SEVGİ VE SAYGIYLA BİR KEZ DAHA ANMAK ÜZERE BİR ARADAYIZ. SÖZLERİME BAŞLAMADAN ÖNCE HEPİNİZİ ŞAHSIM VE SENDİKAM ADINA SAYGIYLA SELAMLIYORUM.

BUGÜN SENDİKAMIZ LASTİK-İŞ’İN ONURSAL GENEL BAŞKANI BÜYÜK İŞÇİ ÖNDERLERİNDEN RIZA KUAS’IN ARAMIZDAN AYRILIŞININ 25. YILDÖNÜMÜ. 25 YIL KİŞİLERİN, TOPLUMLARIN VE ULUSLARIN YAŞANTILARINDA ÖNEMLİ SAYILABİLECEK BİR TARİH DİLİMİDİR. ÖZELLİKLE ÜLKEMİZİN YURTTAŞLARI VE ÇALIŞANLARI OLARAK GERİDE BIRAKTIĞIMIZ 25 YILDA YAŞADIKLARIMIZI HATIRLADIĞIMIZDA, BU ÖNEMLİ TARİH DİLİMİNDEN GEREKLİ DERSLERİ ÇIKARTARAK, DEĞERLENDİREREK, GELECEĞE DAHA ÖRGÜTLÜ VE GÜVENLİ ADIMLAR ATMA ZORUNLULUĞUMUZ ÖNÜMÜZDE DURAN ÖNEMLİ VE KAÇINILMAZ BİR GÖREVDİR. İLK SENDİKALAR YASASI’NIN 1947’TE ÇIKARILDIĞI ÜLKEMİZDE, SENDİKAMIZ LASTİK-İŞ 1949’DA KURULMUŞ OLMAKLA BERABER TOPLU SÖZLEŞME YAPABİLME HAKKININ ANCAK 1960’LI YILLARDA YERLEŞEBİLDİĞİNİ GÖRÜYORUZ.

RIZA KUAS BÖYLE BİR ORTAM İÇİNDE SENDİKACILIK HAREKETİNE ATILAN VE SENDİKAMIZ LASTİK-İŞ’İN TOPLUMSAL MÜCADELEDE VAR OLUŞUNU SAĞLAYAN BÜYÜK VE SAYGIN BİR İŞÇİ LİDERİ OLARAK TARİHTEKİ YERİNİ ALDI. RIZA KUAS ÖNDERLİĞİ, SENDİKAMIZ LASTİK-İŞ’İN TOPLUMSAL MÜCADELE İÇİNDE İŞÇİ SINIFININ HAK VE ÇIKARLARININ KORUNMASI TEMELİNDE KARARLI BİR ÖRGÜT OLARAK VAR OLMASINI SAĞLAMIŞTIR.

BU DÜŞÜNCELERLE ARAMIZDAN AYRILIŞININ 25. YILDÖNÜMÜNDE SENDİKAMIZIN KURUCU ÖNDERİ, ONURSAL GENEL BAŞKANIMIZ, İŞÇİ SINIFI TARİHİMİZİN BÜYÜK LİDERLERİNDEN, KONFEDERASYONUMUZ DİSK’İN KURUCULARINDAN RIZA KUAS’I BİR KEZ DAHA TÜM ÖRGÜTÜM ADINA, SEVGİ VE RAHMETLE ANIYOR, MÜCADELESİ VE ANILARI ÖNÜNDE SAYGIYLA EĞİLİYORUM.

BU VESİLEYLE BASINIMIZIN DEĞERLİ TEMSİLCİLERİNE, ÜYELERİMİZE, İŞÇİ VE EMEK DOSTU TÜM KAMUOYUNA LASTİK-İŞ SENDİKASI ADINA SEVGİ VE SAYGILARIMIZI SUNUYORUM.
                                                                         

ABDULLAH KARACAN

GENEL BAŞKAN

     
Site içi arama:

ONURSAL GENEL BAŞKANIMIZ RIZA KUAS

ONURSAL GENEL BAŞKANIMIZ ABDULLAH KARACAN 
 Adres: Küçük Çamlıca Mah. Üçpınarlar Cad. No:83 RIZA KUAS Genel Merkez Binası 34696 Üsküdar İSTANBUL
Tel: (0216) 339 04 00 (Pbx) Fax: (0216) 339 23 13
E-Posta: lastik-is@lastik-is.org.trHer Hakkı Saklıdır. Copyright www.lastik-is.org.tr