BASIN
DİSK/Lastik-İş Sendikasının Kuruluşunun 56.Yılına İlişkin Lastik-İş Sendikası Genel Başkanı Abdullah KARACAN'ın Basın Açıklaması

29.10.2005

İstanbul, Kazlıçeşme, Eyüp ve Balat’da bulunan Lastik fabrikaları işçilerinin bir araya gelerek 4 Nisan 1949 yılında attıkları ilk adımla, Türkiye işçi sınıfının mücadele tarihine adını önemli kazanımlarla yazdıran Lastik-İş Sendikası, kuruluşunun 56.yılını kutluyor.

Hiç kuşkusuz Lastik-İş tarihini yazanlar, Derby’lerden, Gıslaved’lerden, Gooyear’lardan, Pirelli’lerden, Unıroyal’lerden, Beybi’lerden, Pfızer’lerden, Mintax’lardan ve diğer onlarca fabrikadan süzülüp, yılların mücadelesiyle yoğrulup gelen onurlu ve mücadeleci üyelerimizdir. Onların 56 yıldır güçlükle, yoksullukla ve çeşitli baskılara karşı mücadele ede ede kazandıkları zaferler, geçmişten geleceğe bir köprü oluşturmuştur.

Sendikamız kuruluşundan bu yana faaliyetlerinin her alanında üyelerinin çıkarını tavizsiz savunmuş, işçilerin söz ve karar sahibi olmalarını sağlamış, sınıf ve kitle sendikacılığı anlayışının tüm gereklerini yerine getirmenin gayreti içerisinde olmuş ve tüm sendikal tarihi boyunca bu mücadelelerden alnının akıyla çıkmıştır.

Yarım asırı aşkın süredir, kendi sektöründeki işçilerin çıkar mücadelesini sürdüren Lastik-İş, 24 Mart 1963’de verdiği mücadele ve Şark Lastik Fabrikası’nda, Türkiye’nin ilk yasal toplu iş sözleşmesini imzalayan ve grev hakkı kazanan sendika olmuştur. İmzalanan bu ilk toplu iş sözleşmesi ile Türkiye işçi sınıfının gelecekteki çok daha ileri kazanımlarının da müjdecisi olmuştur.

Türkiye’de gerçek anlamda ilk fabrika işgalini, 1968 yılında Derby fabrikasında gerçekleştiren sendikamız, aynı yıl aynı fabrikada, işçiler özgür iradelerinin belirlenmesi doğrultusunda bünyesinde kadın kolunu oluşturan bir sendika olmuştur.

Sendikamız DİSK’in kurucusu olmanın verdiği ağır ve onurlu sorumluluğun bilincinde, 12 Eylül darbesi anti-demokratik yasalara rağmen, 1983 yılında Laspetkim-İş Sendikası adıyla yeniden örgütlenip, kısa bir sürede 12 Eylül 1980 sonrası baskılarına rağmen barajı aşan ilk sendika olup yine bu dönemde greve çıkan ilk sendika olmuştur.

Lastik-İş Sendikasının efsane genel başkanı DİSK kurucusu Rıza KUAS’ın “Bu bitmeyen bir kavgadır, sürer gider” sözü Lastik-İş üyelerinin şiarı olarak mücadelelerine güç, cesaret ve ışık tutmuş ve tutmaya devam etmektedir.

Özgür birey, örgütlü toplum ve demokrasi mücadelesi içerisinde, kuruluşumuzun 56.yılını onurla ve gururla kutluyoruz.

56 yıllık mücadele tarihimizde başta sendikamız eski genel başkanı ve DİSK kurucusu, yiğit işçi önderi Rıza KUAS olmak üzere; sendikam mücadelemiz boyunca bu mücadeleye omuz veren ve bugün aramızda olmayan tüm arkadaşlarımızı saygıyla anıyor, sürekli yanımızda olan işçi sınıfı dostlarını ve basın emekçilerini bir kez daha sevgiyle selamlıyoruz.

“Görevimiz ve temel hedefimiz sendikamızı geleceğin sendikası yapmaktır.” 
     
Site içi arama:

ONURSAL GENEL BAŞKANIMIZ RIZA KUAS

ONURSAL GENEL BAŞKANIMIZ ABDULLAH KARACAN 
 Adres: Küçük Çamlıca Mah. Üçpınarlar Cad. No:83 RIZA KUAS Genel Merkez Binası 34696 Üsküdar İSTANBUL
Tel: (0216) 339 04 00 (Pbx) Fax: (0216) 339 23 13
E-Posta: lastik-is@lastik-is.org.trHer Hakkı Saklıdır. Copyright www.lastik-is.org.tr