BASIN
Sendikamız Lastik-İş'in 63. Kuruluş Yıldönümününe İlişkin Genel Başkanımız Abdullah Karacan'ın Basın Açıklaması

4.04.2012

Ülkemizdeki Kimya ve Lastik Fabrikaları işçilerinin bir araya gelerek 4 Nisan 1949 tarihinde temellerini attığı ve Türkiye işçi sınıfının mücadele tarihine adını altın harflerle yazdıran Lastik-İş Sendikası, kuruluşunun 63. yılını kutluyor.
Sendikamız, kuruluşundan bu yana, üyelerinin ve tüm çalışanların çıkarlarını kararlılıkla savunmuş, onların hak arama mücadelesine önderlik ederek sınıf ve kitle sendikacılığı anlayışının gereklerini yerine getirmenin çabası içinde olmuştur.
Hiç kuşkusuz Lastik-İş tarihini yazanlar Derbi’lerden, Gislaved’lerden, Good Year’lardan, Pirelli’lerden,  Brisa’lardan, Uniroyal’lerden, Pfizer’lerden, Mintax’lardan ve diğer onlarca fabrikadan süzülüp gelen onurlu ve mücadeleci üyelerimizdir. Onların tek yürek ve tek yumruk olarak 63 yıldır binbir güçlükle, yoksullukla ve çeşitli baskılara karşı mücadele ede ede kazandıkları başarılar, sendikamız aracılığıyla geçmişten geleceğe bir köprü oluşturmuştur.
Lastik-İş, ülkemizde bir çok hak ve özgürlüğün kazanılmasında öncülük yapmıştır. İnsanlık onuruna yaraşır bir muamele görmek adına başlatılan “Üstünü Aratma!”  kampanyası buna en güzel örnektir. Onursal Genel Başkanımız Rıza Kuas’ın imzasıyla Türkiye işçi sınıfına, “İşçi arkadaş, İnsanlık onuruna, yani anayasaya aykırı hareketlere engel ol. Fabrikaya giriş ve çıkışlarda üstünüzü aratmak isteyen işverenlere üstünü aratma.” çağrısı yapılarak kalıcı bir dönüşümün temelleri atılmıştır.   
Sendikamız Lastik-İş mücadelesiyle Türkiye Sendikal Hareketi içinde kendine özgü bir kimlik kazandı ve geleneklerini oluşturarak bugüne kadar ulaştırmayı bildi. Bu birikimler 63 yıllık mücadele tarihinde, bir yandan sermayenin yoğun saldırılarına, öte yandan askeri darbelerin yasak ve baskılarla dolu uygulamalarına karşı direnme gücünü oluşturdu.
Türkiye’de 1960 sonrasında ilk “işyerini terketmeme eylemini” 1968 yılında Derby Fabrikası’nda gerçekleştiren sendikamız aynı zamanda bünyesinde kadın kolu oluşturan ilk sendika olmuştur.
Lastik-İş Sendikası’nın Onursal Genel Başkanı ve DİSK kurucusu Rıza Kuas’ın “Bu Bitmeyen Bir Kavgadır Sürer Gider” sözü Lastik-İş üyelerinin mücadelelerine güç katmış ve ışık  tutmuştur;  tutmaya da devam etmektedir.
Bugün Lastik-İş gerek sendikal mücadele çizgisi ve toplu sözleşme politikaları, gerekse kurumsal gelişme ve alt yapı çalışmaları açısından tarihinin en başarılı dönemini yaşamaktadır.
Sendikamız Lastik-İş, ülkemizin en köklü demokratik kurumlarından birisi olarak, tarihi boyunca yaptığı gibi, önümüzdeki dönemde de ülkemizin bütünlüğünden yana, demokratik ve barış içinde bir Türkiye yaratma mücadelesi içinde en aktif şekilde yerini alacaktır.
Bu duygu ve düşüncelerle, başta sendikamızın eski yöneticileri ve yiğit işçi önderleri Rıza Kuas ve Talip Topçu olmak üzere; bu mücadeleye omuz veren ve bugün aramızda olmayan tüm arkadaşlarımızı saygıyla ve rahmetle anıyoruz. Kaybettiklerimizin bize bıraktığı mirası en iyi şekilde koruyarak Lastik-İş’in onurlu yürüyüşünü sonsuza kadar sürdüreceğiz.
Görevimiz ve temel hedefimiz sendikamızı geleceğin sendikası yapmaktır.
63. kuruluş yıldönümümüz, bizimle birlikte aynı heyecanı paylaşan herkese ve sendikamız topluluğuna kutlu olsun.
                                                            
Lastik-İş Sendikası Genel Merkez Yönetim Kurulu Adına
Genel Başkan Abdullah KARACAN
                                                                                  

 
     
Site içi arama:

ONURSAL GENEL BAŞKANIMIZ RIZA KUAS

ONURSAL GENEL BAŞKANIMIZ ABDULLAH KARACAN 
 Adres: Küçük Çamlıca Mah. Üçpınarlar Cad. No:83 RIZA KUAS Genel Merkez Binası 34696 Üsküdar İSTANBUL
Tel: (0216) 339 04 00 (Pbx) Fax: (0216) 339 23 13
E-Posta: lastik-is@lastik-is.org.trHer Hakkı Saklıdır. Copyright www.lastik-is.org.tr