BASIN
Goodyear, Brisa ve Pirelli İşyerlerinde Sürdürülen Toplu Sözleşme Görüşmeleri Anlaşma İle Sonuçlandı

14.06.2008

Sendikamız tarafından GOODYEAR LASTİKLERİ T.A.Ş., TÜRK PİRELLİ A.Ş. ve BRISA BRIDGESTONE SABANCI LASTİK SAN. A.Ş.’nin İzmit ve Adapazarı’nda kurulu işyerlerinde 31 Mayıs 2008 tarihinde başlayan grev Toplu İş Sözleşme görüşmelerinde anlaşama sağlanması sonucunda 14 Haziran 2008 tarihinde sona erdi.

Yapılan anlaşma ile işverenler tarafından ortadan kaldırılmaya çalışılan kazanılmış haklarımız tümüyle korunmuştur. İşverenlerin yıllık izin, geçici işçi, fazla çalışma, çalışma süreleri gibi temel konularda 4857 İş Yasası hükümlerinin uygulanmasını öngören talepleri kabul edilmemiştir. Ayrıca yeni işçinin ücreti konusunda gerçekleşen yoğun müzakereler sonucunda kazanılmış haklarımız korunmuştur. Vardiya düzeninde yapılan iyileştirmeyle hafta tatili dönüşüm günlerinin tatil olmayan sürelere kaydırılması sonucunda ek kazançlar sağlanmıştır.

Toplu İş Sözleşmesinde sosyal yardımlar yıllık enflasyon oranında arttırılmıştır. Ücret zamları ise altı aylık dilimler halinde uygulanmak üzere yıllık toplamda yaklaşık yüzde 14’e ulaşan bir oranda gerçekleşmiştir. Ücret zamları greve çıkılan oranın üzerinde elde edilmiş olup, on yılı aşkın bir süredir ilk kez enflasyon oranının üçte birinden fazla bir iyileşme ile sonuçlandırılmıştır. Toplu İş Sözleşmesinin ikinci, üçüncü ve dördüncü altı aylarında, geriye dönük gerçekleşmiş enflasyon oranının uygulanması ile ücret zammı yapılacaktır.

Yapılan ücret zamları ile ortalama brüt çıplak ücret 01.01.2008 tarihinden geçerli olmak üzere 2550 YTL/Ay’a yükselmiştir. Ücretler 01.07.2008 tarihinden itibaren yaklaşık ortalama 2750 YTL/Ay olarak gerçekleşecektir. İzin, bayram, yakacak yardımları toplamından oluşan sosyal yardım paketi ise sözleşmenin birinci yılında toplam 2080 YTL olarak uygulanacaktır.

01.01.2008 tarihinden geçerli olmak üzere iki yıl süreli olarak bağıtlanan Toplu Sözleşme ile ayrıca Özel Sağlık Sigortası uygulaması devam ettirilmiş ve grevde geçen süre dahil sağlık giderlerinin karşılanması sağlanmıştır.

     
Site içi arama:

ONURSAL GENEL BAŞKANIMIZ RIZA KUAS

ONURSAL GENEL BAŞKANIMIZ ABDULLAH KARACAN 
 Adres: Küçük Çamlıca Mah. Üçpınarlar Cad. No:83 RIZA KUAS Genel Merkez Binası 34696 Üsküdar İSTANBUL
Tel: (0216) 339 04 00 (Pbx) Fax: (0216) 339 23 13
E-Posta: lastik-is@lastik-is.org.trHer Hakkı Saklıdır. Copyright www.lastik-is.org.tr