BASIN
Sendikamızın 58. Kuruluş Yıldönümüne İlişkin Genel Başkan Abdullah Karacan'ın Basın Açıklaması

4.04.2007

Sendikamızın 58. Kuruluş Yıldönümü

İstanbul, Kazlıçeşme, Eyüp ve Balat’ta bulunan Lastik Fabrikaları işçilerinin bir araya gelerek 4 Nisan 1949 yılında attıkları ilk adımla, Türkiye işçi sınıfının mücadele tarihine adını önemli kazanımlarla yazdıran Lastik-İş Sendikası, kuruluşunu 58. kutluyor.  Hiç kuşkusuz Lastik-İş tarihini yazanlar Derbi’lerden, Gislaved’lerden, Good Year’lardan Pirelli’lerden,  Uniroyal’larden, Pfizer’lerden, Mintax’lardan ve diğer onlarca fabrikalardan süzülüp, yılların mücadelesiyle yoğrulup gelen onurlu ve mücadeleci üyelerimizdir.

Onların 50 yıldır güçlükle, yoksullukla ve çeşitli baskılara karşı mücadele ede ede kazandıkları başarılar, geçmişten geleceğe bir köprü oluşturmuştur. Sendikamız kuruluşundan bu yana faaliyetlerinin her alanında üyelerinin çıkarını tavizsiz savunmuş, işçilerin söz ve karar sahibi olmalarını sağlamış, sınıf ve kitle sendikacılığı anlayışının tüm gereklerini yerine getirmenin gayreti içerisinde olmuş ve tüm sendikal tarihi boyunca bu mücadelelerden alnının akıyla çıkmıştır.  Yarım asrı aşkın süredir, kendi sektöründeki işçilerin çıkar mücadelesini sürdüren Lastik-İş 24 Mart 1963’te verdiği mücadele ile Şark Lastik Fabrikası’nda, Türkiye’nin ilk yasal toplu iş sözleşmesini imzalayan ve grev hakkı kazanan sendika olmuştur. İmzalanan bu ilk toplu iş sözleşmesi ile Türkiye işçi sınıfının gelecekteki çok daha ileri kazanımlarının da müjdecisi olmuştur.

Türkiye’de gerçek anlamda ilk fabrika işgalini 1968 yılında Derby Fabrikası’nda gerçekleştiren sendikamız aynı yıl, aynı fabrikada işçilerin özgür iradelerinin belirlenmesi doğrultusunda bünyesinde kadın kolu oluşturan bir sendika olmuştur.  Sendikamız DİSK’in kurucusu olmanın verdiği ağır ve onurlu sorumluluğun bilinciyle, 12 Eylül 1980 sonrasında Laspetkim-İş Sendikası adıyla yeniden örgütlenip sendikal ve toplumsal mücadeleyi yükselten bir sendikadır.       

Lastik-İş Sendikası’nın efsane genel başkanı DİSK kurucusu Rıza Kuas’ın “Bu Bitmeyen Bir Kavgadır Sürer Gider” sözü Lastik-İş üyelerinin şiarı olarak mücadelelerine güç, cesaret ve ışık tutmuş ve tutmaya devam etmektedir.  Özgür birey, örgütlü toplum ve demokrasi mücadelesi içerisinde, kuruluşumuzun 58. yılını onurla ve gururla kutluyoruz.  58 yıllık mücadele tarihimizde başta sendikamız eski Genel Başkanı ve DİSK kurucusu yiğit işçi önderi Rıza Kuas olmak üzere; sendikal mücadelemiz boyunca bu mücadeleye omuz veren ve bugün aramızda olmayan tüm arkadaşlarımızı saygıyla anıyor. Sürekli yanımızda olan işçi sınıfı dostlarını ve basın emekçilerini bir kez daha sevgiyle selamlıyoruz. “Görevimiz ve temel hedefimiz sendikamızı geleceğin sendikası yapmaktır.”

Lastik-İş Sendikası
Genel Merkez Yönetim Kurulu Adına
Abdullah KARACAN
Genel Başkan
     
Site içi arama:

ONURSAL GENEL BAŞKANIMIZ RIZA KUAS

ONURSAL GENEL BAŞKANIMIZ ABDULLAH KARACAN 
 Adres: Küçük Çamlıca Mah. Üçpınarlar Cad. No:83 RIZA KUAS Genel Merkez Binası 34696 Üsküdar İSTANBUL
Tel: (0216) 339 04 00 (Pbx) Fax: (0216) 339 23 13
E-Posta: lastik-is@lastik-is.org.trHer Hakkı Saklıdır. Copyright www.lastik-is.org.tr