BASIN
Genel Başkanımız Abdullah Karacan'ın Sendikamızın 66. Kuruluş Yıldönümü Basın Açıklaması

3.04.2015

GENEL BAŞKANIMIZ ABDULLAH KARACAN’IN LASTİK-İŞ’İN 66. KURULUŞ YILDÖNÜMÜ KONUSUNDAKİ BASIN AÇIKLAMASI

SENDİKAMIZ LASTİK-İŞ’İN 66. KURULUŞ YILDÖNÜMÜNÜ KUTLUYORUZ

 

Ülkemizdeki Lastik, Kimya ve Plastik Fabrikaları işçilerinin bir araya gelerek 4 Nisan 1949 tarihinde temellerini attığı ve Türkiye işçi sınıfının mücadele tarihine adını altın harflerle yazdıran Lastik-İş Sendikası, kuruluşunun 66. yılını kutluyor.

Sendikamız, kuruluşundan bu yana, üyelerinin ve tüm çalışanların çıkarlarını kararlılıkla savunmuş, onların hak arama mücadelesine önderlik ederek sınıf ve kitle sendikacılığı anlayışının gereklerini yerine getirmenin çabası içinde olmuştur.

Hiç kuşkusuz Lastik-İş tarihini yapanlar yüzlerce fabrikadan süzülüp gelen onurlu ve mücadeleci üyelerimizdir. Onların tek yürek ve tek yumruk olarak 66 yıldır bin bir güçlükle, yoksullukla ve çeşitli baskılara karşı mücadele ederek kazandıkları başarılar, sendikamız aracılığıyla geçmişten geleceğe bir köprü oluşturmuştur.

Lastik-İş, ülkemizde bir çok hak ve özgürlüğün kazanılmasında öncülük yapmıştır. İnsanlık onuruna yaraşır bir muamele görmek adına başlatılan “Üstünü Aratma!” kampanyası buna en güzel örnektir. Onursal Genel Başkanımız Rıza Kuas’ın imzasıyla Türkiye işçi sınıfına, “İşçi arkadaş, İnsanlık onuruna, yani anayasaya aykırı hareketlere engel ol. Fabrikaya giriş ve çıkışlarda üstünüzü aratmak isteyen işverenlere üstünü aratma.” çağrısı yapılarak kalıcı bir dönüşümün temelleri atılmıştır.

Sendikamız Lastik-İş mücadelesiyle Türkiye Sendikal Hareketi içinde kendine özgü bir kimlik kazandı ve geleneklerini oluşturarak bugüne kadar ulaştırmayı bildi. Bu birikimler 66 yıllık mücadele tarihinde, bir yandan sermayenin yoğun saldırılarına, öte yandan askeri darbelerin yasak ve baskılarla dolu uygulamalarına karşı direnme gücünü oluşturdu.

Lastik-İş Sendikası’nın Onursal Genel Başkanı ve DİSK kurucusu Rıza Kuas’ın “Bu Bitmeyen Bir Kavgadır Sürer Gider” sözü Lastik-İş üyelerinin mücadelelerine güç katmış ve ışık tutmuştur; tutmaya da devam etmektedir.

 

Bugün Lastik-İş gerek sendikal mücadele çizgisi ve toplu sözleşme politikaları, gerekse kurumsal gelişme ve alt yapı çalışmaları açısından tarihinin en başarılı dönemini yaşamaktadır. Sendikamız Genel Merkez ve tüm şubeleri dahil olmak üzere kendi binalarına yerleşmiş; Kocaeli’de bir sosyal tesis sahibi olmuştur. Ayrıca bugünlerde ikinci sosyal tesisimiz ile sendikamızın otelinin de temelleri atılacaktır.

Bugün sendikamız tarihi boyunca sahip olduğu en yüksek üye sayısına ulaşmış bulunmaktadır. Artık sendikamızın üyelerinin sayısı on binlerle ifade edilmektedir.

Sendikamız Lastik-İş, ülkemizin en köklü demokratik kurumlarından birisi olarak, tarihi boyunca yaptığı gibi, önümüzdeki dönemde de ülkemizin bütünlüğünden yana, demokratik ve barış içinde bir Türkiye yaratma mücadelesi içinde en aktif şekilde yerini alacaktır.

Bu duygu ve düşüncelerle, başta sendikamızın eski yöneticileri ve yiğit işçi önderleri Rıza Kuas ve Talip Topçu olmak üzere; bu mücadeleye omuz veren ve bugün aramızda olmayan tüm arkadaşlarımızı saygıyla ve rahmetle anıyoruz. Kaybettiklerimizin bize bıraktığı mirası en iyi şekilde koruyarak Lastik-İş’in onurlu yürüyüşünü sonsuza kadar sürdüreceğiz.

Görevimiz ve temel hedefimiz sendikamızı geleceğin sendikası yapmaktır.

66. kuruluş yıldönümümüz, bizimle birlikte aynı heyecanı paylaşan herkese ve sendikamız topluluğuna kutlu olsun.

 

Lastik-İş Sendikası Genel Merkez Yönetim Kurulu Adına
Genel Başkan
Abdullah KARACAN

 

     
Site içi arama:

ONURSAL GENEL BAŞKANIMIZ RIZA KUAS

ONURSAL GENEL BAŞKANIMIZ ABDULLAH KARACAN 
 Adres: Küçük Çamlıca Mah. Üçpınarlar Cad. No:83 RIZA KUAS Genel Merkez Binası 34696 Üsküdar İSTANBUL
Tel: (0216) 339 04 00 (Pbx) Fax: (0216) 339 23 13
E-Posta: lastik-is@lastik-is.org.trHer Hakkı Saklıdır. Copyright www.lastik-is.org.tr