BASIN
Lastik İşkolu Toplu İş Sözleşmesi Basın Açıklaması

26.12.2011

Sendikamız tarafından GOODYEAR LASTİKLERİ T.A.Ş., TÜRK PİRELLİ A.Ş. ve BRISA BRIDGESTONE SABANCI LASTİK SAN. A.Ş.’nin İzmit ve Adapazarı’nda kurulu işyerlerinde 1 Ocak 2012 tarihinde yürürlüğe girecek olan yeni toplu iş sözleşmelerinin teklifleri hazırlanarak işverenlere sunuldu.

Üyelerimizin talepleri göz önüne alınarak hazırlanan sözleşme teklifinde ücretlere 1 Ocak 2012 tarihinde %14 oranında zam yapıldıktan sonra altı aylık dönemler halinde gerçekleşen enflasyona birer puan eklenerek ücretlerin arttırılması talep ediliyor. 2012 yılının ikinci altı ayı başında gerçekleşecek artışla birlikte sendika üyesi işçilerin ücretlerine birinci yıl %20 zam talep edilmiş bulunuyor.

Toplu iş sözleşmesinde yer alan ve sürekli ödenen sosyal yardımlara ise sözleşmenin birinci yılında %23 ile %31 arasında değişen artışlar istenmiştir. Sosyal yardımların ikinci yılı yıllık enflasyon oranında talep edilmiştir.

Toplu sözleşme teklifi ile üyelerimizin ortalama ücretleri 3295.-TL/Ay’dan 3756.-TL/Ay’a çıkmaktadır. Ayrıca ortalama olarak ücret, ikramiye ve sürekli prim ve sosyal yardımlardan oluşan giydirilmiş brüt ücret 01.01.2012 tarihinden itibaren mevcut 5070.-TL/Ay’dan birinci altı ay için 5850.-TL/Ay’a, ikinci altı ay için ise 6100.-TL/Ay’a yükselmektedir.

Toplu sözleşme teklifimizde mevcut hakları iyileştirmek amacıyla üyelerimiz için bireysel emeklilik uygulaması talep edilmiş, 20 yıldan kıdemli işçilerin yıllık izinlerinde artış istenmiş, ihbar önelleri ve ölüm izinleri arttırılmıştır. Teklifimiz kazanılmış haklarımızın tümünü koruyacak şekilde hazırlanmıştır. 4857 Sayılı İş Yasasının esneklik hükümlerine hiçbir şekilde yer verilmemiştir.

Ülkemiz ve bölgemizdeki tüm çalışanlar için büyük önem taşıyan toplu iş sözleşmelerimizin taleplerimiz doğrultusunda sonuçlanacağına ve kamuoyunun bu konuda desteğini esirgemeyeceğine inanıyoruz.

                                                                                 

Saygılarımızla

Genel Merkez Yönetim Kurulu Adına
Genel Başkan Abdullah Karacan

                                  

             

 

     
Site içi arama:

ONURSAL GENEL BAŞKANIMIZ RIZA KUAS

ONURSAL GENEL BAŞKANIMIZ ABDULLAH KARACAN 
 Adres: Küçük Çamlıca Mah. Üçpınarlar Cad. No:83 RIZA KUAS Genel Merkez Binası 34696 Üsküdar İSTANBUL
Tel: (0216) 339 04 00 (Pbx) Fax: (0216) 339 23 13
E-Posta: lastik-is@lastik-is.org.trHer Hakkı Saklıdır. Copyright www.lastik-is.org.tr