BASIN
Kolsan Kocaeli Lastik San. İşyerinde Toplu Sözleşmesi Görüşmeleri Anlaşma ile Sonuçlandı

30.07.2008

Lastik-İş Sendikası ile Kocaeli-Arslanbey’de Kurulu Kolsan Kocaeli Lastik San. arasında Haziran ayında başlayan işyeri toplu iş sözleşmesi görüşmeleri 30 Temmuz 2008 tarihinde sendikanın teklifi üzerinden sürdürülen görüşmelerde müzakere konularının tümü üzerinde anlaşmaya varılarak uzlaşmayla sonuçlanmıştır.

Bağıtlanan toplu iş sözleşmesiyle sendikanın işverene sunmuş olduğu sosyal yardım teklifleri olduğu gibi kabul edilmiş, ikramiyelerde sözleşmenin 2. ve 3. yıllarında toplam 20 günlük artışlar sağlanmış, toplu iş sözleşmesine ödünç para yardımı ile vardiya primi yeni ödeme kazanımlar olarak eklenmiştir.

Toplu iş sözleşmesinde ücretlere ilişkin olarak yapılan düzenleme ile düşük ücretler belli bir düzeye yükseltilmiş ve 01.07.2008 tarihinden geçerli olmak üzere altı ay için ortalama yüzde 10 zam yapılmıştır. Böylece birinci altı ayda iyileştirme+ücret zammı+vardiya primi düzenlemesi ile işçi ücretleri yaklaşık yüzde 15 artmış olmaktadır. İşyerinde en düşük ücret yüzde 25 artışla 01.07.2008 tarihinde birinci altı ay için brüt çıplak aylık 840.-YTL/Ay’a ulaşmış bulunmaktadır. Toplu iş sözleşmesinin yürürlük süresi içinde her altı ayda bir altı aylık enflasyon oranı ücret zammı olarak uygulanacaktır.

Bağıtlanan toplu iş sözleşmesi toplam olarak birinci yıl çalışanların gelirlerinde yaklaşık yüzde 22 artış sağlamış olup, ikinci ve üçüncü yıllarda ikramiye artışlarıyla birlikte enflasyona karşı satın alma gücünü iyileştirecek şekilde toplu iş sözleşmesi bağıtlanmıştır.
 
     
Site içi arama:

ONURSAL GENEL BAŞKANIMIZ RIZA KUAS

ONURSAL GENEL BAŞKANIMIZ ABDULLAH KARACAN 
 Adres: Küçük Çamlıca Mah. Üçpınarlar Cad. No:83 RIZA KUAS Genel Merkez Binası 34696 Üsküdar İSTANBUL
Tel: (0216) 339 04 00 (Pbx) Fax: (0216) 339 23 13
E-Posta: lastik-is@lastik-is.org.trHer Hakkı Saklıdır. Copyright www.lastik-is.org.tr